Щороку 1 липня українські архітектори та поціновувачі архітектурних шедеврів країни відзначають своє професійне свято – День архітектури України. Свято засновано у відповідності до Указу Президента в 1995 році. День архітектури України святкується на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури. Святкування включають заходи, присвячені історії національної архітектури, її розвитку та гармонізації.
До наших часів зберіглося безліч красивих старовинних будівель, які можна побачити в більшості міст країни. Тільки за офіційними даними, в Україні налічується близько 14 тисяч пам’яток архітектури. Архітектурна спадщина Східного Поділля, до якого відноситься Вінницька область, є також досить багатою та різноманітною.
Сьогодні ми хочемо розповісти вам про наш, український, «Палац з двадцятидоларової купюри».
Франческо Боффо |
Будівельними роботами керував видатний архітектор Франческо Боффо, серед творінь якого – палац графа Воронцова в Одесі.
У 1890-х роках до палацу було прибудовано нову частину, що значно змінило архітектурну композицію. Нова частина палацу побудована в стилі неоренесансу.
Особливістю, що вирізняє палац у Чорномині є колонада. Одна – оточує напівкруглий ризаліт, а інша – підіймає плоский купол. Ось саме ця подібність і наводить на думку про порівняння з фасадом Білого Дому у Вашингтоні, спорудженого у 1792-1795 роках за проектом Ямеса Хобана.
Білий Дім Палац графів Чарномських (поч. ХХ ст.) |
Колись центральну частину споруди цього палацу займала велика бальна зала сірого кольору, у ній був білий мармуровий камін. Об’єм зали перебитий колонадою з двох спарених колон коринфського ордеру. В склепінні напівротондного виступу знаходились живописні розписи, що в даний час заштукатурені. На плафоні збереглася тонкої роботи розетка, оточена вінком з дубового листя.
Нажаль, сьогодні розкішна будівля красива тільки здаля. Від колись «невимовно гарного палацу» до тепер збереглася одна оболонка, нагадуючи, що в світі існує гармонія і краса, без якої неможливо жити, але яку ми не вміємо берегти.
Коментарі
Дописати коментар